Follow

Follow
ପରିସ୍ଥିତିର ବାସ୍ତବତା

Photo by Cody Black on Unsplash

ପରିସ୍ଥିତିର ବାସ୍ତବତା

ଏକ ପ୍ରେମ କାହାଣୀ

Soumendra kumar sahoo's photo
Soumendra kumar sahoo
·Dec 2, 2022·

2 min read

Play this article

ଏକଦା ଗ୍ରାମୀଣ ଆମେରିକାର ଗଡ଼ୁଥିବା ପାହାଡରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏକ ଛୋଟ ସହରରେ ଜନ୍ ଏବଂ ସାରା ନାମକ ଏକ ଯୁବକ ଦମ୍ପତି ଥିଲେ । ସେମାନେ ପିଲାଦିନରୁ ପରସ୍ପରକୁ ଜାଣିଥିଲେ, ଏବଂ ବୟସ ବଢିବା ସହିତ ସେମାନଙ୍କର ବନ୍ଧୁତା ଅଧିକ କିଛିରେ ପରିଣତ ହେଲା । କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରେମକୁ ସମସ୍ତେ ସ୍ୱାଗତ କରିନଥିଲେ । ସାରାଙ୍କ ପିତାମାତା ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ସମ୍ଭ୍ରାନ୍ତ ଏବଂ ସମ୍ମାନିତ ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ, ଏବଂ ସେମାନେ ସର୍ବଦା ଆଶା କରୁଥିଲେ ଯେ ସେମାନଙ୍କ ଝିଅ ସମାନ ପୃଷ୍ଠଭୂମିରୁ କାହାକୁ ବିବାହ କରିବ । ଅପରପକ୍ଷରେ ଜନ୍ ଜଣେ ଗରିବ କୃଷକଙ୍କ ପୁଅ ଥିଲେ ଏବଂ ସାରାଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କ ପାଇଁ ସେ ସେମାନଙ୍କ ଝିଅ ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ ଭଲ ନଥିଲେ।

ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରର ଆପତ୍ତି ସତ୍ତ୍ୱେ ଜନ୍ ଏବଂ ସାରା ଏକାଠି ରହିବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଥିଲେ। ସେମାନେ ଜାଣିଥିଲେ ଯେ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରେମ ବାସ୍ତବ ଏବଂ ଯଦି ସେମାନେ ଏକାଠି କାମ କରନ୍ତି ତେବେ ସେମାନେ ଯେକୌଣସି ବାଧାବିଘ୍ନକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିପାରିବେ । ତେଣୁ, ସେମାନେ ପଳାୟନ ଏବଂ ଗୁପ୍ତରେ ବିବାହ କରିବାକୁ ଏକ ଯୋଜନା କରିଥିଲେ । ଏକ ଉଷ୍ମ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ରାତିରେ, ସେମାନେ ନିଜ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯାଇ ସହରର ଉପକଣ୍ଠରେ ଭେଟିଲେ । ସେମାନେ ଜନ୍ ଙ୍କ ପୁରୁଣା ପିକ୍ ଅପ୍ ଟ୍ରକ୍ ଭିତରକୁ ଚଢି କୋର୍ଟକୁ ଯାଇଥିଲେ, ଯେଉଁଠାରେ ସେମାନେ ଶାନ୍ତିର ନ୍ୟାୟ ସାମ୍ନାରେ ଶପଥ ବିନିମୟ କରିଥିଲେ । କିଛି ବର୍ଷ ପରେ ସେମାନଙ୍କର ଲିଲି ନାମକ ଏକ ଶିଶୁ କନ୍ୟା ଜନ୍ମ ନେଇଥିଲା । ସେମାନେ ଏକ ଖୁସି ସ୍ନେହୀ ଛୋଟ ପରିବାର ଥିଲେ । ପ୍ରଥମେ, ଯୁବକ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ପାଇଁ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ଚମତ୍କାର ଥିଲା । ସେମାନେ ଆନନ୍ଦରେ ଖୁସି ଥିଲେ, ଏବଂ ଅନ୍ୟ କେହି ସେମାନଙ୍କ ବିବାହ ବିଷୟରେ କ'ଣ ଭାବନ୍ତି ତାହା ସେମାନେ ଚିନ୍ତା କଲେ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ସମୟ ବଢିବା ସହିତ ଜୀବନର ବାସ୍ତବତା ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରଭାବ ପକାଇବାକୁ ଲାଗିଲା । ଜନ୍ କାମ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ସଂଘର୍ଷ କରିଥିଲେ, ସେ ଓଜନ ବଢାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ଦମ୍ପତି କ୍ୱଚିତ୍ ରୋଜଗାର କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ । ସାରାଙ୍କ ପିତାମାତା ସେମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ, ଏବଂ ଦମ୍ପତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଝିଅ ସହର ଉପକଣ୍ଠରେ ଏକ ରନ୍ ଡାଉନ୍ ଟ୍ରେଲରରେ ରହିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ।

କ୍ରମାଗତ ଚାପ ଏବଂ ସଂଘର୍ଷ ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ଉପରେ ପିନ୍ଧିବାକୁ ଲାଗିଲା, ଏବଂ ଜନ୍ ଏବଂ ସାରା ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଯୁକ୍ତିତର୍କ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ । ସେମାନେ ଏକାଠି ସମୟ ବିତାଇବା ବନ୍ଦ କରିଦେଲେ ଏବଂ ପରସ୍ପରଠାରୁ ଦୂରେଇଗଲେ ।

ଦିନେ, ଏକ ବିଶେଷ ତୀବ୍ର ଯୁକ୍ତିତର୍କ ପରେ, ଜନ୍ ଟ୍ରେଲରରୁ ବାହାରକୁ ଆସି ଫେରିନଥିଲେ । ସାରା ହୃଦୟ ବିଦାରକ ହୋଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେ ଜାଣିଥିଲେ ଯେ ସେମାନଙ୍କର ବିବାହ ଶେଷ ହୋଇଛି । ସେ ଛାଡପତ୍ର ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ, ଏବଂ କିଛି ମାସ ପରେ, ଏହା ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ହୋଇଥିଲା । ସାରା ଜନ୍ ଙ୍କ ସହ ଲିଲି ଛାଡିଥିଲେ । ଶେଷରେ, ଜନ୍ ଏବଂ ସାରା ଉଭୟ ବିବାହ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପାଇଁ ଦୁଃଖିତ ହୋଇଥିଲେ । ସେମାନେ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କଲେ ଯେ ସେମାନେ ପରସ୍ପର ପ୍ରତି ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରେମକୁ ସେମାନଙ୍କ ପରିସ୍ଥିତିର ବାସ୍ତବତା ପ୍ରତି ଅନ୍ଧ କରିଦେଇଛନ୍ତି, ଏବଂ ସେମାନେ ସମାଜ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପିତାମାତା ସେମାନଙ୍କ ରାସ୍ତାରେ ରଖିଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ଦୂର କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି ।

କିନ୍ତୁ ବହୁତ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ସେମାନଙ୍କର ବିବାହ ସମାପ୍ତ ହୋଇଥିଲା, ଏବଂ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିବା ଜୀବନର ଖଣ୍ଡଗୁଡ଼ିକୁ ଉଠାଇବା ଏବଂ ଆଗକୁ ବଢିବାକୁ ଛାଡି ଦିଆଯାଇଥିଲା ।


Let me know what you think at any of the following places:

Did you find this article valuable?

Support Soumendra kumar sahoo by becoming a sponsor. Any amount is appreciated!

See recent sponsors Learn more about Hashnode Sponsors
 
Share this